X
تبلیغات
رایتل

. WWW.NASSERIA.NET

مصاحبه وبلاگ ناصریا با حسام شریفی کارگردان مستند ناصر عبداللهی

  مصاحبهء وبلاگ ناصریا با حسام الدین شریفی کارگردان فیلم آوای جنوب( مستند ناصر عبداللهی)

 

برای دریافت تبلیغ این فیلم کلیک فرمایید  

حسام شریفی : ما برای اینکه رسالت هنری ناصر رو نشون بدیم  خوب می دونین که ناصر کسی نبود که چهار تا اثر بخونه و بعد فوت کنه و خیلی زود هم از یادها بره  رسالت هنر ناصر تاثیر روی زندگی افراد بوده ما این تاثیرو سعی کردیم بدین شکل نشون بدیم که شخصی رو به نمایندگی از طرفدارای ناصر قرار دادیم و داستان اون و ساختیم و حین روایت داستان این به داستان اصلی می رسیم که همون زندگینامه ناصر عبداللهیه و برای اینکه کار جنبه هنری داشته باشه به صورت نریشین ساختیم کارو که این کار توسط یکی از شخصیتهای نزدیک زندگی ناصر داره روایت میشه و اون شخص نوید عبداللهی پسر بزرگ ناصر عبداللهیه. 

این شخصیت زندگیش از یه حالت دفرمه یه غوغای روحی شروع می شه و بعد با آرامشی که پیدا می کنه به سر مزار ناصر میرسه و اون لحظه ای که رسید سر مزار ناصر و شروع می کنه به قرآن خوندن داستان همونجا تموم می شه و به مرگ ناصر هم در عین حال در مستندمون می رسیم. 

گل مینا: یعنی منظور شما اینه که فیلم در مورد زندگی ناصر به تنهایی نیست؟ 

حسام شریفی: ببینین برای اینکه کار کلیشه نشه و رسالت هنری ناصر هم در میون بیاد این اتفاق توش افتاد که شد یک مستند داستانی. نمی شه گفت که کاملا در مورد ناصر نیست اون قسمتهایی هم که شاید ناصر درگیر داستان نیست  تاثیرات هنری ناصر در گیر این کار هست . 

گل مینا: تا چه حدودی در این فیلم به زندگی هنری ناصر پرداخته شده و چقدر به زندگی شخصیش؟ 

حسام شریفی: صد درصد یا بهتره بگم نود و پنج درصد به زندگی هنری ناصر پرداخته شده در این اثر و حدود پنج درصد به زندگی شخصیش چون اگه بخواهیم بیش از این به زندگی شخصی ناصر بپردازیم فیلم دچار حاشیه می شه. 

گل مینا: افراد دیگه ای از خانواده ناصر در این فیلم نیستند؟ 

حسام شریفی: نه فقط نویده. 

گل مینا : از دوستانش چی؟ 

حسام شریفی: می گم چون مستند نریشین به این صورته که شخصیتی میاد و شروع می کنه به روایت کردن داستان زندگی یک شخص  و این فرم در این فیلم به این صورت قرار گرفته که شخصی زنگ می زنه به نوید و می گه اگه ممکنه زندگینامه پدرت رو برای ما بنویس  و نوید هم شروع می کنه به نوشتن یک کتاب که البته احتمال اینم هست که آوای جنوب به صورت یک کتاب یا یک داستان کوتاه توی بازار پخش بشه.  و اسم این فیلم و اوی جنوب گذاشتیم که یک اسم کلی باشه برای خود ناصر. 

گل مینا: آوای جنوب رو کی نوشته؟ 

حسام شریفی: آوای جنوب به قلم خودمه و یه ریشه تاریخی هم داره. البته  اشاره ای هم در انتهای فیلم میشه بعد از تیتراژ که آوای جنوب جاویدان بر پاست که یعنی این راه را ادامه خواهیم داد با پروژه های بزرگتر 

گل مینا: مراحل اخذ مجوز و اجازه پخش و ... تماما انجام شده؟ 

 حسام شریفی با خنده : اگه نگرفته بودم که نمی تونستم بسازم که! این کار اصلا ساخته نشدنش بهتر بود تا اینکه بخواد بدون مجوز کار بشه. 

گل مینا: قراره این فیلم به چه صورت پخش بشه و کی؟ 

حسام شریفی: ما اگه بخوایم پخش پرده ای داشته باشیم مخاطب خیلی کمتری خواهیم داشت و در عین حال هم خواهیم داشت پخش پرده ای  رو اگر بشه اما ما تلاشمون اینه که  پخش ویدیویی داشته باشه تا بتونه مخاطب بیشتری رو جذب کنه. و ان شاالله برای فصل بهار یا تابستون به بازار عرضه می شه. 

گل مینا: در مورد آخر کار توضیح بدین (جفتی قنبر راستگوـاستاد بین المللی نی جفتی بندرعباسی) 

حسام شریفی: وقتی داریم قسمت بوی شرجی رو  میگیم چون من اعتقادم اینه که یکی از نقاط اصل  موسیقی ناصر عبداللهی همون  بوی شرجیشه . در اون قسمت ما جفتی قنبر راستگو رو داریم و وقتی که ناصر عبداللهی فوت می کنه و نوید داره مرثیه فوت پدرش رو می خونه در اون قسمت برای اینکه با فضا هم خیلی ارتباط بهتری ایجاد بشه جفتی قنبر راستگو شنیده می شه توی موسیقی متن. 

گل مینا: چه هنرمندایی و در کل چه کسانی با شما بیشترین همکاری رو داشتن؟ 

حسام شریفی: اگه بخوایم به چهره های شاخصشون رو بیاریم پرویز پرستویی شاخصترین فرد بود ولی خوب ما هدفمون ناصر عبداللهی بود و  بنده خدا پرویز پرستویی هم همین و گفت و یه جورایی پیشنهادش کار ما رو ساخت ایشون گفتند اگه شما بخواین چهره شاخص دیگه ای رو تو کار بیارین نگاه دور میشه از ناصر عبداللهی بذارین همه نگاه ها فقط به طرف ناصر باشه.  

گل مینا: برای ساخت این فیلم چه کسانی به شما کمک کردند و بیشترین همکاریها از کدوم سمت بوده؟ 

حسام شریفی: حسین شریفی تهیه کننده این کار که همکاری بسیاری با ما داشت یه جورایی اصلا ایشون کارو زنده کرد . 

گل مینا: حسین شریفی برادرتونه؟ 

حسام شریفی: نه  ایشون یه تهیه کننده خوب هستند که تهران کار می کنن. بعد شهرام عباسی پسر خاله ناصر بود که تو شکل گرفتن داستان خیلی کمکم کرد . خود نوید بود که اگر حضورش نیود شاید اصلا فیلم ساخته نمی شد. خانواده عبداللهی رو نمی شه فراموش کرد چون بین چندین نفر مارو انتخاب کردند برای ساختن این کار .اسم بهزاد حاجی حسنی هم نمی خوام فراموش شه و البته خیلیها بودند اگر بخوام اسم ببرم باید اسم پنجاه شصت نفر و بگم و البته همکار شما هومن هم بود که کمک ایشون هم در کنار سایرین به ساخت این فیلم کمک کرد. 

گل مینا: آقای شریفی من این صحبتها رو به صورت یک مصاحبه توی وبلاگ قرار میدم تا طرفدارن ناصر بخونن چون خیلیها سوال داشتند از من در مورد این فیلم و خوب شد که فرصتی شد تا بتونم مصاحبه ای با شما داشته باشم و سوالات دوستان پاسخ گفته شد. شما هم اگر صحبت دیگه ای دارید بفرمایید . حرفی کلامی مطلبی هر چیزی که می خواهید اضافه کنید بفرمایید که من در این مصاحبه بنویسم 

حسام شریفی:  چند تا چیز می خوام بگم یکی اینکه هیچ وقت دنبال حاشیه زندگی ناصر نباشید،یک هنرمند وقتی هنرمنده یک هنرمند وقتی دوست داشتنیه که ما به هنرش علاقه داشته باشیم نه به حواشی زندگی اون،ما اسم همسر اول و همسر دوم ناصر رو تو کار آوردیم ولی در حد یک خط! اسم چهار تا بچه ناصر رو آوردیم اما در حد نصف خط! 

درسته اینا جز زندگی ناصر بودن اما چیزی که ما از ناصر می شناسیم هنرش بود بیایم یه کم به هنر ناصر بیشتر دقت کنیم و نکته های پنهان صحبتهای ناصر. 

یکی این یکی دیگه اینکه دوست دارم یک همکاری وسیعی پیدا بشه چون ما تو برنامه کاریمون یک گسترش کاری داریم برای ساختن کلیپهای آهنگهای ناصر که این پروژه ها واقعا اگه انجام بشه پروژه های وسیعیه و موندگار. 

چون من از همین الان دارم طرح ریزی می کنم چون من خودم ناصر رو طوری قلمداد می کنم که دوست ندارم کار سطحی براش انجام بدم . 

شما میدونین که من کی با شما تماس گرفتم برای ساخت فیلم و فیلم کی ساخته شد! 

برای پیدا کردن مقصد اصلی و گروه بهتر حاضرم از وقتم بگذرم. 

حاضرم صبر بکنم اما بهترین کار و بسازم. 

چیزی که می خوام همه بدونن اینه که آوای جنوب تموم نمیشه و باید همه کمک بکنن تا اسم ناصر حداقل توی تصویر ما زنده بمونه ،کاری که الان دارن واسه خیلیهایی می کنن که ارزشش و ندارن واقعا ولی ناصر این ارزش رو داره.  

گل مینا: اطلاعیه ای که در شروع کارتون توی وبلاگ ناصریا دادید برای درخواست کمک چقدر بهتون کمک کرد؟ می خوام بدونم تاثیر وبلاگ چقدر روی مخاطبانش و برای انجام کارهای اینچنینی چقدر می شه از وبلاگ کمک گرفت؟

حسام شریفی: خیلی کمک کرد .. مثلا یه خانومی بود از شاهرود فوق العاده این خانوم مصمم بود طوری که می گفت شما بگو من فقط یه کار کوچیک بکنم براتون اصلا فقط بیام چایی بریزم و یا .. این بچه ها واقعا از جون و دل مایه می ذارن اما واقعا شرایط طوری نبود که ما بتونیم یه کاری بکنیم که اونا پیش ما باشن. 

اینکار واقعا عالیه و استقبالی که می کنن واقعا خوبه اما خوب یه کم شرایط کاری می کنه که ما نتونیم در خدمت دوستان باشیم. و اینم بگم که اگر جایی شرایطی پیش اومده که من نتونستم سر قولم بمونم و اونارو بیارم بندر یا اصفهان برای کمک به برنامه به دلیل این نبوده که بگم شما تخصصی نداری یا کمکی از دستت بر نمیادیا اصلا حق نداری تو اینکار باشی این شرایط واسه این بوده که ما تو اصفهان اوضاعمون نا مناسب بوده و نمی تونستیم از دوستانمون به خوبی پذیرایی کنیم. 

مثلا یه آقایی هم از ایلام مدام با من تماس می گرفت حتی تا همین چند وقت پیش هم تماس می گرفت اما متاسفانه من شرایطی نداشتم که بتونم یه کمپ دائمی براشون در نظر بگیرم چون بودجه ما واقعا محدود بود و ما بل خیلیها هنوز حساب نکردیم دستمزداشون رو اما دوست دارم بچه ها همیشه همینطور پیگیر باشن و اطلاع رسانی همیشه به همین صورت باشه.  

و در آخر اینکه اسم مولود محمدی اصلا نمی خوام فراموش بشه کار تدوین این فیلم و به عهده داشتن ایشون و بنویسین که چقدر آخرین روزهای تدوین وقتی با همدیگه داشتیم مرگ ناصر و می ساختیم گریه کردیم و واقعا جانانه واسه من وقت گذاشت و

حرفه ای ترین وجه ممکن کارو انجام داد. و همینطور تشکر می کنم از تمام دوستانی که در ساخت این کار به من کمک کردن.

گل مینا: کارگردان این فیلم خودتون هستین دیگه؟ 

حسام شریفی: بله البته شما تیتراژم که ببینین همه دو سه تا سمت دارن تو کار  مثلا من خودم هم کارگردانی کردم هم نویسندگی کردم هم بازی کردم .گروه گروهی بود که مثلا خود فیلمبردارمون با خود ناصر کار کرده بود و واقعا گروه با عشقی بود.  

گل مینا: خوب نکته دیگه ای باقی نمونده که لازم باشه بگید؟ 

حسام شریفی: خیلی ممنون. یکی از دلایل به وجود اومدن آوای جنوب کمکهای بی دریغ شما بود البته ما یه تشکری توی تیتراژ از شما کردیم که البته حدا اقل کاری بود که می تونستیم انجام بدیم و لی خوب بازم از طرف من هم از خودتون هم از بچه ها تشکر کنید. 

گل مینا: خواهش می کنم ما منتظر موفقیتهای پی در پی شما هستیم و به خدا می سپاریمتون. 

حسام شریفی: ممنون. خدا نگهدار.

 

بهار-بیست دات کام   تصاویر زیبا سازی وبلاگ    www.bahar22.com 

برای مشاهده دیگر مطالب موجود در وبلاگ ناصریا با موضوع ( و این بار او از ناصر می گوید ) بر روی همین لینک کلیک کنید.   

   

هرگونه تکثیر یا کپی برداری از مطالب این سایت بدون ذکر منبع ممنوع می باشد 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چگونه در گروه ناصریا عضو شویم؟   

 

 >>>برای بازگشت به صفحه اصلی کلیک کنید<<<

نظرات (13)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام خوبی ؟ وبلاگ خیلی قشنگی داری راستشو بخوای چند وقتی هست که دارم وبلاگتو نگاه میکنم من یه سایت دارم که توش بچه های ایرانی فیفا 10 رو آنلاین بازی می کنند به صورت واقعی و با اینترنت پرسرعت و به برنده های جایزه های خوبی مثل موبایل و کنسول بازی میدیم خیلی دوست دارم تا توهم تو سایتم عضو بشی (رایگان) هست به امید دیدار
دوشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 21:31
امتیاز: 0 0
سلام...

خسته نباشید وخدا قوت می گویم به حسام جان ودیگر عزیزانی که در ساخت این فیلم بسیار زحمت کشیدند.

بی شک این کار بسیار ارزشمند آغاز خوبی خواهد بود برای تهیه وساخت آثار دیگری در مورد ناصر، چرا که در مورد هنر این هنرمند بی همتا وشخصیت بسیار والایش حرفهای زیادی است که می توان آنها را به زیبایی به تصویر کشید.

از اینکه با آقای حسام شریفی مصاحبه کرده و آن را در وبلاگ گذاشته ودر اختیار دوستان قرار دادید بسیار از شما ممنونم.

درود بر شما.

ما کی وچگونه می تونیم این فیلم رو ببینیم؟
جمعه 28 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 10:14
امتیاز: 0 0
پاسخ:
تو مصاحبه که توضیح دادن!
به زودی میاد و در ویدئو کلوبها پخش خواهد شد
سلام. فرصتش پیش نیومد که دیروز و پریروز سر بزنم. می تونستم زودتر بنویسم ولی خب دیگه ... این معنی اون دکلمه س. بخونی حتما خوشت میاد.


من یک مرداب بودم ، در افسانه ی عشق
معاف، تنها و آزاد
من یک فاخته بودم در عرش،
تا تو مرا در یک قفس زندانی کردی
من سوگوار خواندم، ولی تو بهتر از من
تو مرا شکنجه دادی، و رفتی برای همیشه
زندگی مفهوم دو کلمه است : عشق، تنفر
و تو هنوز نمی خواهی این را باور کنی

من در بهشت آسمان به دنبال تو می گشتم
ولی تو پرتویی از عشق شده بودی
ستاره های درخشان نمی توانند مرا فریب دهند که روح تو به ابدیت رفته است
حتی وقتی که تو دور از دسترس بنظر می رسی

نه من نا امید خواهم شد، نه تو چنین فکر خواهی کرد
تو در اینجا گردش می کنی، همانطور که من پلک می زنم
تو اهمیت نمی دهی و می گویی: مرا فراموش کن یا صبر کن
اگر بدانم که این درست است، منتظر مرگ شیرین خواهم ماند

آن لحظه که ما از هم جدا شدیم، پایان آرامش بود
مثل جهنم خونین، گرم و دردآور
چرا من حق ندارم که قتلگاهم را در شهر تو انتخاب کنم؟
خون من باید روی قبر تو بچکد

من خوشحال بودم، اگر ما با هم می رقصیدیم
و تو دستان من را در دستهایت فشار می دادی
اما حالا، تو قلب من را فشار می دهی!

من روی ماه به دنبال جلوه ی تو می گشتم
هرچند تو نت های آواز عشق هستی
مثل یک شهاب درخشان، بدرخش! هرچند یک لحظه
تا بدانم که خداحافظی می کنی همانطور که من می کنم...
جمعه 28 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 11:29
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خیلی زیبا بود مرسی
سلام دوست عزیز
ما در انتظار این فیلم زیبا هستیم ممنون از زحمات شما عزیزان
در ضمن با
فقط برای عشق بروزم
جمعه 28 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 20:24
امتیاز: 0 0
هر کار دلی برای ناصر نازنین قابل ستایش است و روایت تصویری در باره او ضروری تر به نظر می رسد .این که مظلومیت او سخت دل آزار است قصه جدایی دارد و امید تولید اینگونه آثار بتواند سهمی در واکاوی درونیات و شناخت یک انسان عالی و متعالی و همان مظلومیتش و مهم تر در این زمانه ما رفع شایعه های برنامه ریزی شده برخی ناشناسان در امان مانده ! - لعنت خدا همراهشان تا ابد- داشته باشد.
و صد سپاس به شما خواهر نازنین :مینا
شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 09:33
امتیاز: 0 0
سلام
ببخشید کی حاضر میشه ایا برای دانلود در سایت میذارید ممون
منتظرم
شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 12:07
امتیاز: 0 0
پاسخ:
چی کی حاضر میشه؟!
گل مینا: قراره این فیلم به چه صورت پخش بشه و کی؟

حسام شریفی: ما اگه بخوایم پخش پرده ای داشته باشیم مخاطب خیلی کمتری خواهیم داشت و در عین حال هم خواهیم داشت پخش پرده ای رو اگر بشه اما ما تلاشمون اینه که پخش ویدیویی داشته باشه تا بتونه مخاطب بیشتری رو جذب کنه. و ان شاالله برای فصل بهار یا تابستون به بازار عرضه می شه.
شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 13:42
امتیاز: 0 0
سلام میتای گلم ..

ممنون به خاطر همه زحماتت و تشکر از آقای شریفی ..

روح ناصر عزیز شاد
یکشنبه 30 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 15:37
امتیاز: 0 0
سلام به خواهر عزیزم...
گل مینا عزیز خیلی خیلی خیلی خوشحال شدم بیشتر در این مورد نوشته اید...و مصاحبه عالی بود و گویا...
خیلی خوشحالم کردید...
امیدوارم همه چیز بر وفق مراد پیش بره تا بتونم زود تر این قیلم مستند رو ببینم ....
تو روند کاری آینده خودمم میتونه تاثیر گذار باشه....
خیلی ممنون...
موفق باشی و پیروز
جاوید ناصریا
چهارشنبه 2 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 21:58
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
براتون آرزوی موفقیت دارم.
پاسخ گل مینا به کامنت خصوصی آقای فرامرز نایبی

سلام به شما برادر بزرگوار
ممنون از اینکه به فکر مشکل ما بودید.
آقای سلیمانی مشکل انتقالیشون حل شد و ۶ ماهی هست که به تهران اومدند.
در مورد مورد بعدی هم که پست بعدی گویاست..
موفق و موید باشید.
چهارشنبه 2 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 23:34
امتیاز: 0 0
امروز تصادفی مصاحبه رو دیدم
به آقای شریفی بگوید من کمترین دست بوسشان هستم!!!
یکشنبه 20 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 17:09
امتیاز: 0 0
سلام خسته نباشید میشه لطف کنید اسم عوامل تولید فیلم ناصریا رو کامل تو وبلاگتون بنویسید متشکرم
دوشنبه 8 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 12:49
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اطلاعات بنده در همسن حده که تو مصاحبه ذکر کردم
باسلام
حضور گل مینای گرام و همه دوستداران ناصرعزیز
اول از همه می خواستم تشکر کنم از این عکسی که از ناصر روی سایت قرار داده شد ه بعد ش دو تا سوال داشتم اگر عنایت کنید و پاسخ دهید ممنون می شوم .

- لطفاْ اعلام بفرمائید چرا فیلم مستند هنوز منتشر نشده ؟

- آیا امسال هم مراسم یاد بود برای این عزیز برگزار خواهد شد یا نه ؟
با تشکر
دوشنبه 8 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 08:46
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام

خبری از فیلم مستند ندارم
مراسم امسال برگزار نخواهد شد