X
تبلیغات
رایتل

. WWW.NASSERIA.NET

چهار نقش تاریخی ناصر عبداللهی

کوه با نخستین سنگ آغاز می شود و انسان با نخستین درد . (شاملو)

ناصر عبداللهی صدای گرم جنوب به خواب رفت.
 
ناصریا عشق تو حقن ولی دنیا پر نا حقن

صاحب صدای جنوبی پر طنین و ترانه خوان موسیقی پاپ ایران در اغما ماند و خودش را به خاطره ای مبدل کرد که حافظه و حواس هر ایرانی را برای تمام زندگی در بر می گیرد.

این نوشته ی کوتاه در رثای ناصر نیست. مرثیه ای برای رفتن خواننده ی (گنوغ)نیست٬ شما را به سوگ نشستن دعوت نمی کند٬ آگهی تسلیتی یا ترحیمی هم حتی نیست. در ستایش صدای جوان رعنای هرمزگان است که موسیقی ایران مدیون اوست.

  این موسیقی پاپ است که از این پس هیچ کار تازه ای را از حنجره ی طلایی مردی که هم ایرانی بود و هم تمامی شرق را در گلویش آواز می داد نمی شنود. موسیقی ایرانی عزادار است. موسیقی ایرانی یکی از گرم ترین٬جسورترین و زنده ترین صداهای تمام سالهایش را از دست داده است و در رثایش مرثیه ی نازک غمناکی می خواند که ناصر با ترانه (ناز اتکه)برایش به ارمغان آورده بود.

اگر نصرک کبیر را پدر ترانه ی معاصر هرمزگان بدانیم و منصفی (رامی)را سر سلسله این قبیله٬ کسی که تاریخ و نوستالژی بندر قدیم را با ترانه و تمدن موسیقی جهان پیوند زد٬ ناصر عبداللهی قطعا طلایه دار خیز بلند هرمزگان در آسمان ترانه ی ایران است.

در این مجال متاثر از مرگ صاحب صدای "گنوغ" و بی ریای هرمزگان به نقش و اهمیت وی در موسیقی ایرانی اشاره می کنیم. تحلیل و جستار دقیق در آثارش بماند برای بعد و حال بهتر.

یک:ناصر عبداللهی در سالهایی که مسئولان موسیقی برای جلوگیری از نفوذ فراگیر صداها و ترانه های اکثرا فاقد معنی و محتوای خوانندگان ایرانی خارج از مرزها (موسوم به لس آنجلسی) دست به جایگزین و کپی سازی از آنان زده بودند٬ در آسمان موسیقی ایرانی پاپ ایرانی سر برآورد و نشان داد برای شنیده شدن حتما نباید صدای دیگران را تقلید کرد و در بین خیل کپی کاران٬ با صدای بم بندری اش که اصالت جنوبی را در خود داشت٬ درخشان ظاهر شد.

ناصر عبداللهی بعد از انقلاب جزو نخستین خواننده های صاحب صدا و سبک است که نه تنها تقلید نکرد بلکه بسیاری از وی متاثر شدند٬ این حضور پر طنین امکان داد که مسئولان اصراری درجه دو نداشته باشند و پیامد آن حضور صداهای مستقل و ماندگاری مثل ((محمد اصفهانی )) شد.

دو:ناصر عبداللهی در برهه ای از زمان که شعر مذهبی تنها در مداحی ها و مجالس دینی شکل می گرفت یا اگر ترانه ای خوانده می شد به دلیل سطحی بودن و فاقد کیفیت لازم بودن در محاق می ماند با ترانه های ((یا فاطمه)) و ((محمد جان)) ژانر جدیدی را به موسیقی پاپ اضافه کرد که نه تنها شعاری و سطحی و  ساده انگار نبود بلکه برعکس جذاب و شنیدنی و تاثیر گذار هم بود و بدین گونه خیل عظیمی از این سبک و سیاق بهره گرفتند و موسیقی پاپ ایرانی متناسب با اهداف اسلامی گام های بلندی برداشت . ( البته فرهاد و ترانه ی وحدتش در این میان یک استثنا به حساب می آید.)

سه:ناصر عبداللهی با حضور درخشانش در عرصه ی موسیقی پاپ ایرانی علاوه بر این که نام هرمزگان و بندرعباس را بر سر زبان ها انداخت و نگاه مردم ایران را به این خطه ی آمیخته با ریتم گرم و زنده ساخت که ستایش و احترام را در خود به همراه داشت٬ خود باوری را هم برای جوانان جویای عرصه ی موسیقی هرمزگان به همراه آورد. نمونه ی خوانندگانی که بعد از ناصر عبداللهی در عرصه ی موسیقی پاپ ایران مطرح شده اند کم نیستند. اعتماد به نفس بالای عبداللهی باعث شد که هر علاقمند به موسیقی خود را شایسته ی مطرح و موثر بودن بداند. جدا از این٬ خیل زیادی از جوانان این خطه به تاسی از وی به موسیقی روی آوردند که این مورد هم در جای خود قابل توجه و تقدیر است.

چهار:ترکیبی که ناصر عبداللهی برای ترانه هایش می ریخت از جهتی تازه و بکر بود و دلیل استقبال عظیم و اقبال بزرگش نیز جدا از صدای خاصش٬ ریتم و فضای کارش می باشد.

ترانه های عبداللهی با توجه به استفاده از گویش و ریتم بندری و معرفی نشدنش در موسیقی ایرانی بسیار شنیدنی است.

  از یک سو گویش بندری که ریشه اوستایی دارد به دلیل هم خانوادگی اش با زبان سانسکریت و ریشه های مشترک فرهنگی اش با هند به موسیقی هندی نزدیک است و از سوی دیگر به دلیل ریتم تند و ضرباهنگ شدید در گفتار و رفتار و کلام مردم هرمزگان٬ با ریتم و لحن اسپانیایی نزدیکی فراوانی دارد ٬ رفتار موسیقی اسپانیایی را نیز در خود دارد. ((عبداللهی)) با آگاهی از این امکانات و ظرفیت های موسیقیایی٬ ترانه هایش را از این سو نزدیک تر می نمود. به دلیل همین تازگی زبان با ضرباهنگ متنوع و ریتم منحصر به فرد موسیقی هرمزگان((ناصر عبداللهی)) در عالم موسیقی پاپ گل می کند. اگر چه پیش از او کسانی مثل ((مهرپویا)) از امکانات و سازهای هندی در راستای ترانه هایش بهره می گیرد اما تازگی کار عبداللهی به این دلیل است که او از امکانات فرهنگ های دیگر بهره نمی گیرد بلکه این مکان  در فرهنگ موسیقیایی خودش(هرمزگان) وجود دارد و این موضوع وی را در این زمینه نیز پیشتاز می سازد.

  در هر صورت عبداللهی چهره ای غیر قابل فراموش و تاثیر گذار در موسیقی پاپ ایران است که حضودش و سایه اش تا سالها بر این ژانر سنگینی می کند و نبودش تا سالها دریغ و درد را برای اهالی و علاقه مندان موسیقی به همراه دارد.

  شخصیت عبداللهی چنان فراگیر است که حتی اگر ناصر عبداللهی را نیز قبول نداشته باشی٬ صدا و حضور پر طنین اش را در عرصه ی موسیقی مردمی ایران نمیتوانی قبول نداشته باشی. و نبودش دنیای موسیقی را به اشک وا داشته کسی که با بغض پنجره ها حرف می زد و از دریچه جاودانگی با زندگی وداع کرد.

 

منبع: سایت اختصاصی هواداران دکتر قالیباف

توضیح: این مطلب اولین بار توسط سیاورشن در تاریخ ۱۶ دی ۸۵ منتشر شد که البته به دلیل اینکه در آن روزها احساسات جریحه دار شده ما کمتر مجال تامل کردن را به ما می داد شاید خیلی با دقت خوانده نشد! خود من این مطلب را آن روزها خوانده بودم اما از یاد برده بودم! و وقتی این مطلب را در سایت رسمی هواداران دکتر قالیباف خواندم احساس کردم برای اولین بار است که این مطلب را می خوانم! که با تذکر یکی از دوستان به یاد آوردم که این مطلب را قبلا هم خوانده ام!

در هر صورت مطلب زیباست و قابل تامل پس یک بار دیگر من این مطلب را منتشر می کنم که نویسنده آن ابراهیم پشت کوهی است و بعد ازاتمام تعطیلات وبلاگ را با مطلبی جدید به روز خواهم کرد.

 

نظرات (28)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام دوست خوبم و همه دوستای ناصریا
این مطلب فوق العاده زیبا بود و من همون روزا که توی وبلاگ سیاورشن دیدم ، سیوش کردم . از اینکه دوباره شما آپش کردی ممنونم .
شاد و پیروز باشی
روح هنرمند یگانه موسیقی مون شاد
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 08:36
امتیاز: 0 0
سلام مینا خانوم
واقعا کار خوبی کردی
من نخونده بودمش خیلی لذت بردم واقعا عالی ناصر و هنرش وصف شده تو این مطلب.
موفق باشید
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 09:09
امتیاز: 0 0
ناصر شاهکار موسیقی جنوب بود و هست و خواهد بود.
منم خیلی دوسش داشتم .
بهشما دوست عزیز هم خدا قوت می گم .
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 09:11
امتیاز: 0 0
خسته نباشید!
واقعا مطلب مفیدی نوشتی این مطالب برای دوستداران ناصر و مهمتر کسانی که کار موسیقی میکنن واقعا مفید میتونه باشه
خیلی از مطالب شما استفاده کردم و بیشتر از پیش از موسیقی ناصرعبدالهی بزرگ اطلاع کسب کردم
ممنون از شما
زنده باد ناصریا
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 16:23
امتیاز: 0 0
این که توی قسمت نظرات دوستان نوشتی : « ... با ناصریا همراه بودند » خیلی ایده خوبیه !
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 20:11
امتیاز: 0 0
شک دارم مرده باشد این مرد

دارد قایم باشک بازی می کند


جاوید ناصریا
دوشنبه 13 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 23:55
امتیاز: 0 0
سلام؛
عزیزم در این مدتی نبودم دلم واست تنگ شده بود؛واسه حرفات ؛واسه ناصر؛امروز آمدم همه شاهکاراتو خوندم همه شان جالب بودند ؛مطلب آخر هم قشنگ بود؛من ایام عید دبی بودم ؛باور میکنی اونجا هم حرف ناصر بود؟همه سعی میکردند سوال کنند و بیشتر بدانند.باخودم فکر کردم ایکاش کور دلانی که ناصر را از ما گرفتند اینجا بودنند و .....
همون لحظه یاد شعر شاعر گرانقدر ایرانی سعدی افتادم؛
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
بابت تمام زحماتت ممنون *****جاوید ناصریا*****
سه‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 09:22
امتیاز: 0 0
سلللللاااااام..........
چقدر دلم براتون تنگ شده بود...برای فضای معنوی اینجا ...برای حرفهاو درد دلا...امیدوارم همگی خوب باشید...مینای عزیزم خسته نباشی...وقتی از مسافرت برگشتم اولین کاری که کردم سر زدن به اینجا بود . دیشب برنامه صندلی داغ یادی از درگذشتگان سال ۸۵ داشت و ناصر.......تنها چهره همیشه خندان .واقعا عجیبه هر زمان که ناصرو نشون داد در حال خنده بود و داغ دلمونو تازه میکرد...با آرزوی بهترین مکان بهشت برای ناصر که برازنده اوست...
***جاوید ناصریا***
سه‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 12:35
امتیاز: 0 0
سلام به همه دوستان منم دلم واسه همتون تنگ شده بود.
امیدوارم امسال سال خوبی برای همتون باشه و بتونیم با کمک و همدلی وهمیاری هم راه و اندیشهءناصر و که به خاطرش حتی جان عزیزش و از دست داد رو ادامه بدیم تا به همه ثابت کنیم که ما بیدی نیستیم که به این بادا بلرزیم و نشون بدیم به دشمنای ناصر که نه تنها ناصر و اندیشه ناصر نمردند بلکه زنده تر از همیشه شدند و تازه وقت رشد و شکوفایی اونهاست
پس زنده باد ناصر و اندیشهءناصر
سه‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 13:37
امتیاز: 0 0
با سالی پر از خاطرات ترک خورده
به همه دوستان سلام میکنم امیدوارم که مطالب این سایت منحصر بفرد تونسته باشه از زوایای وجودی این هنرمند فقید اطلاعات لازم رو به دوستارانش بده و خالی از لطف نیست که بگم آهنگ راز در آلبوم ماندگار یه جورایی به ما میگه ناصر از جنس ما نبود او متعلق به آسمون بود. خیلی تشکر میکنم از گل مینای عزیز . یه مطلبه دیگه که میخواستم بگم اینه که لطف کنید در سایت خودتون (آدم برفی) اطلاعاتی در خصوص دیگر هنرمندانی که به نوعی با ناصر عزیز ارتباط کاری داشتند و از خاطراتشون برامون بازگو کنید. متشکرم
جاوید ناصریا
سه‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 15:33
امتیاز: 0 0
سلام گلم؛
امروز مدام نوشته هات رو میخونم اما از دلتنگیم کم نمیشه؛مثل تشنه های که به آب رسیده اما سیراب نمیشه؛گلم خیلی دوست دارم کاری واست انجام بدم خواهش میکنم اگر کاری داشتید در هر زمینه ای حتما بگو شاید بتوانم گوشه ای از زحماتت را جبران کنم
*****جاوید ناصریا*****
سه‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 21:11
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ممنون عزیزم
سلام

وبلاگ دوستداران اسحاق احمدی آپدیت شد

تبریک نوروزی آقای احمدی به طرفداران

http://eshaghmusic.blogfa.com
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 01:03
امتیاز: 0 0
روزام سخت بود ولی با تو چه ساده بود

تو نگام گل یخ منتظر یه سایه بود
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 12:27
امتیاز: 0 0
دیگه تاریکه دل من فانوس دلم شکسته

جای خالی تو هر شب کتاب حرفامو بسته

رفتی و بوی خوش تو مونده تو هوای خونه

دوباره غصه گرفته در و دیوارای خونهاون شب سرد زمستون که تو شعر رفتنو خوندی

منو با چشمای ابری میون دریا نشوندی

بین دستای من و تو فاصله زیاده اما

مگه میشه فاصله باشه بین دنیای عاشقاتقدیم به مینای عزیزم که تو این مدت منو تنها نذاشت.

برات آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی دارم...

دوستدار همیشگی تو : ویدا
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 12:33
امتیاز: 0 0
سلام گلم؛
خوبی؟فردا تصمیم دارم برم بهشت زهرا ؛هر وقت میرم دلم میگیره باور اینکه .....سخته!!!!!
به امید روزی که با حضور تو گل قشنگم سر خاک گل پرپر شدهمان برویم؛هرچقدر هم من از شماها بگم اما حضور خودتان چیز دیگه ای؛هر لحظه از زمان من منتظر پذیرایی از شما گل نازم هستم.
موفق باشی و امیدوارم به قشنگ ترین آرزویت برسی.
*****جاوید ناصریا*****
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 19:58
امتیاز: 0 0
پاسخ:
یکی از بزرگترین آرزوهام اینه که بیام بندر و ...
اما چه کنم که...
در هر صورت ممنون از تو دوست عزیزم
سلام به مینای گلم .
و سلام به تمام بچه های گروه ناصریا
خوشحالم از حضور دوباره ی همه ی شما در اینجا .
سال خوبی داشته باشید .
بهار به سختی گذشت . بهاری پر از عطر حضور ناصریا
توی این بهار هر لحظه به یادش بودم .

جاوید ناصریا
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 22:46
امتیاز: 0 0
باز هم یه چهار شنبه ی دیگه از راه رسید

فاتحه بخونیم به روح پاکش .

جاوید ناصریا
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 22:56
امتیاز: 0 0
آسمان ابری و تنگ غروب مه صدای گرمتوم خاک جنوب

و چه ساده و راحت تو را از دست دادیم ای صدای گرم جنوب.حال خودت بگو بی تو و با یاد تو به کجا برویم و منتظر باشیم که باز ناصر می آید و با صدای گرمش اندوه را از دلمان مبرد.آری کاش خودت بودی و میگفتی.کاش...

پنج‌شنبه 16 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 09:42
امتیاز: 0 0
با سلام
امروز پنجشنبه است لطفا برای آمرزش گناهان رفتگان دعا کنید:
ده مرتبه انا انزل نا / سه مرتبه قل هو والله / ده مرتبه اللهم صل ... و آل اهل بیتی بخوانید. و برای فرج آقامون دعا کنید .
مطمئنا شما هم با من موافقید که یاد و خاطره عزیزان از دست رفته با ذکر تسبیحات و صلوات. اونا رو از ما بیشتر راضی میکنه.
بازم از شما بزرگوار که این سایت رو راه اندازی کردید کمال تشکر را دارم.
پنج‌شنبه 16 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 14:13
امتیاز: 0 0
سلام گلم:
تازه از بهشت زهرا اومدم ؛فکر کردم قبل از هرچیز به شما دوست خوبم سلام کنم؛دنیایی از غم فضای اونجا رو پر کرده بود؛گریه کردم و فاتحه خوندم واسه گل خودمان و همه گلهایی که هریک به طریقی ناجوانمردانه اسیر خاک شدند.
کاش بودی...............
وقتی نگاه به قبر ناصریا میکنی باور نمیکنی اون چشمهای معصوم و حنجره طلایی زیر این همه خاک .........
مینای گلم واسه اومدن تلاشتو بکن خواستن تونستن است
به امید دیدار در..
*****جاوید ناصریا*****
پنج‌شنبه 16 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 18:03
امتیاز: 0 0
پاسخ:
...
:( ... چقدر غمگین ...لاله جان ممنون که برامون گفتی اونجا چه خبره...میخوام بدونم سنگ برای ناصر گذاشته اند یا نه؟ دلم میخواد بدونم بر روی سنگ مزار ناصر چه میتوان نوشت که برازنده اش باشد...با چه شعری میتوان بیان کرد درد باور وجود نازنینی در زیر خروارها خاک... و گفت:
ما که با مرگ بی حساب شدیم..... :((
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 00:16
امتیاز: 0 0
موفق باشی دوست من ! (گل)
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 05:14
امتیاز: 0 0
سلام...
در جواب دوست عزیزمون الهام باید بگم بله ... سنگ قبر براش گذاشتن ... با شعری از خود ناصر که برای خدا گفته بود.
.......
بی تو ای بود و نبودم عمر یک لحظه بسن
پهنه ی وسیع عالم بی تو بی مه قفسن
.......
این یک بیت از اون شعر بود که نوشتم .
در ضمن عکسش رو هم بالای سرش روی سنگ هک کردن ....
تا چند روز دیگه عکسش رو به مینا میرسونم تا بذاره توی
سایت ... تا خودتون ببینید ...
ولی میتونست بیشتر روی عکس کار بشه !
......
بی تا
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 11:51
امتیاز: 0 0
لاله جان الهام راست می گه .
بنویس که روی سنگ مزار ناصر چی نوشتن
چند بار خواستم از اسحاق عزیز بپرسم ولی دلم نیومد .
با خودم گفتم حتما دلش می گیره .
تو رو خدا بنویس .

جاوید ناصریا
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 13:22
امتیاز: 0 0
امروز برای انجام کاری مجبور شدم برم تو سیاورشن و تمام پستهایی که در مورد ناصر نوشته بود از کما تا... همراه با کامنتها بخونم...
عجب حال غریبی داشتیم و دارم...
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 13:43
امتیاز: 0 0


بی تو ای بود و نبودم عمر یک لحظه بسن

پهنه ی وسیع عالم بی تو بی مه قفسن
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 13:55
امتیاز: 0 0
سلام بر همه ی هواداران ناصریا ، ضمن تبریک سال نو باید بگم روزی که واسه قبر ناصر سنگ گذاشتن من اونجا بودم و تو وبلاگ "ناصرعبداللهی را چه شد" از اون روز نوشته ام .

(سلام مینای گلم ، سال جدید بر تو دوست عزیزم مبارک باشه ...
مینا من دیگه به ناصریا بابای بارون نمیگم ، تو وبلاگ هم هر جا گفتم بابای بارون عوض کردم...
اگه ممکنه و لطف کنید لینکمو بردارید یا عنوانشو همون سوال بی جواب بذارید : ناصرعبداللهی را چه شد...
روی گلتو میبوسم ، خوش باشی و سلامت )
جمعه 17 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 14:32
امتیاز: 0 0
الهه جان مطلبتو خوندم در سایت بابای بارون ...که البته اسمش عوض شد... راستش خوشحالم که اسمشو عوض کردی...هنرمند عارف... اسطوره موسیقی پاپ......... ای خدای بزرگ بنازم بزرگیتو که بعضیها با رفتنشون زندگی دوباره میگیرن... ناصر... عزیز... عارف... مهربون... نمیدونم چرا آسمون دلم انقدر بارونیه......................................................:((
شنبه 18 فروردین‌ماه سال 1386 ساعت 00:44
امتیاز: 0 0